Team Heimahagi had a good competition in the four gait yesterday. Guðmar Þór Pétursson and Brúney frá Grafarkoti took the 3rd place with the score of 6.97 and John Kristinn Sigurjónsson and Evelyn frá Litla-Garði took the 5th place with the score of 6.73. After the four gait Heimahagi is in the 3rd place with 63 points.
The Teams
1. Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð 72,5
2. Krappi ehf 66,5
3. Heimahagi 63
4. IceWear 62,5
5. Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll 60
6. Húsasmiðjan 58,5
7. VÍKINGarnir 52,5
8. Hjarðartún 40,5
9.-10. Þverholt-Pula 36
9.-10. Kvistir 36
11. Hlökk ehf 30,5
12. Kálfholt 21,5
Four gait V2
A Finals Open Class – 1st. Class
Place / Name / Horse / Team / Score / Points
1 Jón Páll Sveinsson / Sesar frá Lönguskák / Hjarðarún / 7,37 / 24
2 Stella Sólveig Pálmarsdóttir / Frægur frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 7,07 / 23
3 Guðmar Þór Pétursson / Brúney frá Grafarkoti / Heimahagi / 6,97 / 22
4 Kristín Lárusdóttir / Aðgát frá Víðivöllum fremri / IceWear / 6,83 / 21
5 John Sigurjónsson / Evelyn frá Litla-Garði / Heimahagi / 6,73 / 20
6 Lena Zielinski / Prinsinn frá Efra-Hvoli / Krappi ehf / 6,43 / 19
A Finals Open Class – 2nd. Class
Place / Name / Horse / Team / Score
1 Janita Fromm / Náttfari frá Bakkakoti / VÍKINGarnir / 7,13
2 Annika Rut Arnarsdóttir / Spes frá Herríðarhóli / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,70
3 Hrönn Ásmundsdóttir / Dimmir frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,60
4 Benjamín Sandur Ingólfsson / Hamar frá Hafsteinsstöðum / Krappi ehf / 6,43
5 Vilborg Smáradóttir / Grunnur frá Hólavatni / IceWear / 6,33
6 Sarah Maagaard Nielsen / Kátur frá Þúfu í Landeyjum / Húsasmiðjan / 6,27
Preliminaries Open Class - 1st. Class
Place / Name / Horse / Team / Score / Points
1 Jón Páll Sveinsson / Sesar frá Lönguskák / Hjarðartún / 7,00
2 Stella Sólveig Pálmarsdóttir / Frægur frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,93
3 Kristín Lárusdóttir / Aðgát frá Víðivöllum fremri / IceWear / 6,70
4 Guðmar Þór Pétursson / Brúney frá Grafarkoti / Heimahagi / 6,63
5 John Sigurjónsson / Evelyn frá Litla-Garði / Heimahagi / 6,53
6 Lena Zielinski / Prinsinn frá Efra-Hvoli / Krappi ehf / 6,47
7 Jóhann Kristinn Ragnarsson / Þytur frá Stykkishólmi / Þverholt-Pula / 6,40
8 - 11 Sæmundur Sæmundsson / Austri frá Úlfsstöðum / Kvistir / 6,37
8 - 11 Ólafur Þórisson / Galdur frá Miðkoti / Húsasmiðjan / 6,37
8 - 11 Alma Gulla Matthíasdóttir / Neisti frá Strandarhjáleigu / VÍKINGarnir / 6,37
8 - 11 Hekla Katharína Kristinsdóttir / Kylja frá Árbæjarhjáleigu II / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,37
12 - 13 Sigurður Sigurðarson / Eldur frá Einhamri 2 / Krappi ehf / 6,33
12 - 13 Hlynur Guðmundsson / Leikur frá Glæsibæ 2 / IceWear / 6,33
14 Davíð Jónsson / Ólína frá Skeiðvöllum / Húsasmiðjan / 6,30
15 Vignir Siggeirsson / Hátíð frá Hemlu II / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,27
16 Hjörtur Magnússon / Þjóð frá Þverá II / Þverholt-Pula / 6,17
17-18 Sigvaldi Lárus Guðmundsson / Lottó frá Kvistum / Kvistir / 6,13
17-18 Ingunn Birna Ingólfsdóttir / Þryma frá Ólafsvöllum / Kálfholt / 6,13
19 Ólöf Rún Guðmundsdóttir / Sváfnir frá Miðsitju / Hlökk ehf / 6,10
20 Hallgrímur Birkisson / Ási frá Merkigarði / Hlökk ehf / 6,00
21 Marjolijn Tiepen / Hrafn frá Markaskarði / Árbæjarhjáleiga- Herríðarhóll / 5,93
22 Ísleifur Jónasson / Kæti frá Kálfholti / Kálfholt / 5,87
23 Auðunn Kristjánsson / Vörður frá Lynghaga / Hjarðartún / 5,70
24 Guðmundur Baldvinsson / Þór frá Bakkakoti / VÍKINGarnir / 5,20
Preliminaries Open Class - 2nd. Class
Place / Name / Horse / Team / Score
1 Janita Fromm / Náttfari frá Bakkakoti / VÍKINGarnir / 6,80
2 Hrönn Ásmundsdóttir / Dimmir frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,43
3 Benjamín Sandur Ingólfsson / Hamar frá Hafsteinsstöðum / Krappi ehf / 6,20
4 - 5 Vilborg Smáradóttir / Grunnur frá Hólavatni / IceWear / 6,17
4 - 5 Sarah Maagaard Nielsen / Kátur frá Þúfu í Landeyjum / Húsasmiðjan / 6,17
6 Annika Rut Arnarsdóttir / Spes frá Herríðarhóli / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,13
7 - 8 Sigurlín F Arnarsdóttir / Reykur frá Herríðarhóli / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,10
7 - 8 Matthías Elmar Tómasson / Austri frá Svanavatni / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,10
9 Heiðdís Arna Ingvadóttir / Glúmur frá Vakurstöðum / Hlökk ehf / 6,07
10 Halldór Gunnar Victorsson / Von frá Bjarnanesi / Heimahagi / 6,03
11 Lea Shell / Eyvör frá Efra-Hvoli / Krappi eh / f5,97
12 Katrín Sigurðardóttir / Von frá Meiri-Tungu 3 / Húsasmiðjan / 5,93
13 Eygló Arna Guðnadóttir / Nýr Dagur frá Þúfu í Landeyjum / VÍKINGarnir / 5,90
14 Gréta Rut Bjarnadóttir / Kolbakur frá Laugabakka / Hjarðartún / 5,83
15 Steingrímur Jónsson / Púki frá Kálfholti / Kálfholt / 5,77
16 Guðbrandur Magnússon / Straumur frá Valþjófsstað 2 / IceWear / 5,73
17 Hlynur Pálsson / Sörli frá Litlu-Sandvík / Kvistir / 5,67
18 Elín Hrönn Sigurðardóttir / Davíð frá Hofsstöðum / Þverholt-Pula / 5,63
19 Jóhann Ólafsson / Flóki frá Flekkudal / Heimahagi / 5,60
20 Guðbjörn Tryggvason / Álfhildur frá Skáney / Kvistir / 5,57
21-22 Ragnheiður Hallgrímsdóttir / Snillingur frá Sólheimum / Hlökk ehf / 5,47
21-22 Bjarni Elvar Pétursson / Salka frá Hofsstöðum / Hjarðartún / 5,47
23 Theódóra Þorvaldsdóttir / Sproti frá Sauðholti 2 / Þverholt-Pula / 5,10
24 Eyrún Jónasdóttir / Maístjarna frá Kálfholti / Kálfholt / 4,43
The Teams
1. Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð 72,5
2. Krappi ehf 66,5
3. Heimahagi 63
4. IceWear 62,5
5. Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll 60
6. Húsasmiðjan 58,5
7. VÍKINGarnir 52,5
8. Hjarðartún 40,5
9.-10. Þverholt-Pula 36
9.-10. Kvistir 36
11. Hlökk ehf 30,5
12. Kálfholt 21,5
Four gait V2
A Finals Open Class – 1st. Class
Place / Name / Horse / Team / Score / Points
1 Jón Páll Sveinsson / Sesar frá Lönguskák / Hjarðarún / 7,37 / 24
2 Stella Sólveig Pálmarsdóttir / Frægur frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 7,07 / 23
3 Guðmar Þór Pétursson / Brúney frá Grafarkoti / Heimahagi / 6,97 / 22
4 Kristín Lárusdóttir / Aðgát frá Víðivöllum fremri / IceWear / 6,83 / 21
5 John Sigurjónsson / Evelyn frá Litla-Garði / Heimahagi / 6,73 / 20
6 Lena Zielinski / Prinsinn frá Efra-Hvoli / Krappi ehf / 6,43 / 19
A Finals Open Class – 2nd. Class
Place / Name / Horse / Team / Score
1 Janita Fromm / Náttfari frá Bakkakoti / VÍKINGarnir / 7,13
2 Annika Rut Arnarsdóttir / Spes frá Herríðarhóli / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,70
3 Hrönn Ásmundsdóttir / Dimmir frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,60
4 Benjamín Sandur Ingólfsson / Hamar frá Hafsteinsstöðum / Krappi ehf / 6,43
5 Vilborg Smáradóttir / Grunnur frá Hólavatni / IceWear / 6,33
6 Sarah Maagaard Nielsen / Kátur frá Þúfu í Landeyjum / Húsasmiðjan / 6,27
Preliminaries Open Class - 1st. Class
Place / Name / Horse / Team / Score / Points
1 Jón Páll Sveinsson / Sesar frá Lönguskák / Hjarðartún / 7,00
2 Stella Sólveig Pálmarsdóttir / Frægur frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,93
3 Kristín Lárusdóttir / Aðgát frá Víðivöllum fremri / IceWear / 6,70
4 Guðmar Þór Pétursson / Brúney frá Grafarkoti / Heimahagi / 6,63
5 John Sigurjónsson / Evelyn frá Litla-Garði / Heimahagi / 6,53
6 Lena Zielinski / Prinsinn frá Efra-Hvoli / Krappi ehf / 6,47
7 Jóhann Kristinn Ragnarsson / Þytur frá Stykkishólmi / Þverholt-Pula / 6,40
8 - 11 Sæmundur Sæmundsson / Austri frá Úlfsstöðum / Kvistir / 6,37
8 - 11 Ólafur Þórisson / Galdur frá Miðkoti / Húsasmiðjan / 6,37
8 - 11 Alma Gulla Matthíasdóttir / Neisti frá Strandarhjáleigu / VÍKINGarnir / 6,37
8 - 11 Hekla Katharína Kristinsdóttir / Kylja frá Árbæjarhjáleigu II / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,37
12 - 13 Sigurður Sigurðarson / Eldur frá Einhamri 2 / Krappi ehf / 6,33
12 - 13 Hlynur Guðmundsson / Leikur frá Glæsibæ 2 / IceWear / 6,33
14 Davíð Jónsson / Ólína frá Skeiðvöllum / Húsasmiðjan / 6,30
15 Vignir Siggeirsson / Hátíð frá Hemlu II / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,27
16 Hjörtur Magnússon / Þjóð frá Þverá II / Þverholt-Pula / 6,17
17-18 Sigvaldi Lárus Guðmundsson / Lottó frá Kvistum / Kvistir / 6,13
17-18 Ingunn Birna Ingólfsdóttir / Þryma frá Ólafsvöllum / Kálfholt / 6,13
19 Ólöf Rún Guðmundsdóttir / Sváfnir frá Miðsitju / Hlökk ehf / 6,10
20 Hallgrímur Birkisson / Ási frá Merkigarði / Hlökk ehf / 6,00
21 Marjolijn Tiepen / Hrafn frá Markaskarði / Árbæjarhjáleiga- Herríðarhóll / 5,93
22 Ísleifur Jónasson / Kæti frá Kálfholti / Kálfholt / 5,87
23 Auðunn Kristjánsson / Vörður frá Lynghaga / Hjarðartún / 5,70
24 Guðmundur Baldvinsson / Þór frá Bakkakoti / VÍKINGarnir / 5,20
Preliminaries Open Class - 2nd. Class
Place / Name / Horse / Team / Score
1 Janita Fromm / Náttfari frá Bakkakoti / VÍKINGarnir / 6,80
2 Hrönn Ásmundsdóttir / Dimmir frá Strandarhöfði / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,43
3 Benjamín Sandur Ingólfsson / Hamar frá Hafsteinsstöðum / Krappi ehf / 6,20
4 - 5 Vilborg Smáradóttir / Grunnur frá Hólavatni / IceWear / 6,17
4 - 5 Sarah Maagaard Nielsen / Kátur frá Þúfu í Landeyjum / Húsasmiðjan / 6,17
6 Annika Rut Arnarsdóttir / Spes frá Herríðarhóli / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,13
7 - 8 Sigurlín F Arnarsdóttir / Reykur frá Herríðarhóli / Árbæjarhjáleiga-Herríðarhóll / 6,10
7 - 8 Matthías Elmar Tómasson / Austri frá Svanavatni / Hemla-Hrímnir-Strandarhöfuð / 6,10
9 Heiðdís Arna Ingvadóttir / Glúmur frá Vakurstöðum / Hlökk ehf / 6,07
10 Halldór Gunnar Victorsson / Von frá Bjarnanesi / Heimahagi / 6,03
11 Lea Shell / Eyvör frá Efra-Hvoli / Krappi eh / f5,97
12 Katrín Sigurðardóttir / Von frá Meiri-Tungu 3 / Húsasmiðjan / 5,93
13 Eygló Arna Guðnadóttir / Nýr Dagur frá Þúfu í Landeyjum / VÍKINGarnir / 5,90
14 Gréta Rut Bjarnadóttir / Kolbakur frá Laugabakka / Hjarðartún / 5,83
15 Steingrímur Jónsson / Púki frá Kálfholti / Kálfholt / 5,77
16 Guðbrandur Magnússon / Straumur frá Valþjófsstað 2 / IceWear / 5,73
17 Hlynur Pálsson / Sörli frá Litlu-Sandvík / Kvistir / 5,67
18 Elín Hrönn Sigurðardóttir / Davíð frá Hofsstöðum / Þverholt-Pula / 5,63
19 Jóhann Ólafsson / Flóki frá Flekkudal / Heimahagi / 5,60
20 Guðbjörn Tryggvason / Álfhildur frá Skáney / Kvistir / 5,57
21-22 Ragnheiður Hallgrímsdóttir / Snillingur frá Sólheimum / Hlökk ehf / 5,47
21-22 Bjarni Elvar Pétursson / Salka frá Hofsstöðum / Hjarðartún / 5,47
23 Theódóra Þorvaldsdóttir / Sproti frá Sauðholti 2 / Þverholt-Pula / 5,10
24 Eyrún Jónasdóttir / Maístjarna frá Kálfholti / Kálfholt / 4,43